ua en

Климишин ╤ван Антонович

Прикарпатський
нац╕ональний ун╕верситет
╕мен╕ Василя Стефаника

Народився в сел╕ Кутиска (Терноп╕льська область). 1955 року зак╕нчив Льв╕вський ун╕верситет, 1958 року — асп╕рантуру при цьому ун╕верситет╕. У 1958–1974 працював в обсерватор╕╖ Льв╕вського ун╕верситету (з 1961 — зав╕дувач в╕дд╕лом, в 1962–1970 — заступник директора з науково╖ роботи). З 1974 — професор ╤вано-Франк╕вського педагог╕чного ╕нституту. Нин╕ — професор кафедри теоретично╖ ф╕зики Прикарпатського ун╕верситету ╕ водночас — професор Теолог╕чно╖ академ╕╖ УГКЦ в ╤вано-Франк╕вську.

Основн╕ науков╕ роботи належать до рад╕ац╕йно╖ косм╕чно╖ газодинам╕ки. Для характеристики стану газу з урахуванням ╕зотропного поля випром╕нювання вв╕в газодинам╕чний показник ад╕абати, що ╕стотно спростило визначення стрибк╕в параметр╕в на фронт╕ ударно╖ хвил╕. Отримав наближен╕ р╕шення задач╕ про структуру зоряних ударних хвиль, дав оц╕нку протяжност╕ зони ╕он╕зац╕йно╖ релаксац╕╖ за фронтом ╕ зони прогр╕вання перед фронтом ударно╖ хвил╕, що руха╓ться в зорян╕й атмосфер╕. Вив╕в формулу для шкали висот, яка встановлю╓ться в атмосфер╕ зор╕ п╕д д╕╓ю пер╕одично╖ ударно╖ хвил╕. Сп╕льно з В.╤.Гнатиком отримав асимптотичну формулу, яка опису╓ зм╕ну швидкост╕ руху ударно╖ хвил╕ в неоднор╕дному середовищ╕ з дов╕льним розпод╕лом щ╕льност╕, вивчив меж╕ застосовност╕ наближених метод╕в косм╕чно╖ газодинам╕ки. Виконав анал╕з ефективност╕ теплових хвиль як можливого механ╕зму перенесення енерг╕╖, що вив╕льня╓ться п╕д час вибуху в надрах з╕р. Сп╕льно з С. А. Капланом отримав низку р╕шень теор╕╖ нестац╕онарного розс╕ювання св╕тла в середовищ╕ з рухомою межею.

Автор низки монограф╕й та науково-популярних книг, серед яких «Ударн╕ хвил╕ в неоднор╕дних середовищах» (1972), «Астроном╕я наших дн╕в» (1976), «Астроном╕я вчора ╕ сьогодн╕» (1976), «Релятив╕стська астроном╕я» (1980), «Календар ╕ хронолог╕я» (1981), «Ударн╕ хвил╕ в оболонках з╕рок» (1984), «Вчен╕ знаходять Бога» (2010)

З 1980 очолював Спец╕альну проблемну групу з ╕стор╕╖ астроном╕╖ при Астроном╕чн╕й рад╕ АН СРСР.

Брав участь у п╕дготовц╕ словник╕в та дов╕дник╕в з астроном╕╖: «Шк╕льний астроном╕чний дов╕дник» (1990), «Астроном╕чний енциклопедичний словник» (2003).

Астеро╖д 3653 Климишин, в╕дкритий 1979 року Миколою Черних, названо на честь вченого.