ua en

П╕рус Володимир Степанович

Прикарпатський
нац╕ональний ун╕верситет
╕мен╕ Василя Стефаника

П╤РУС ВОЛОДИМИР СТЕПАНОВИЧ

ПРОФЕСОР, НАРОДНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ, СОЛ╤СТ-ВОКАЛ╤СТ, ПЕДАГОГ

 

Володимир П╕рус – в╕домий сп╕вак, родом ╕з мальовничого старовинного села Сапог╕в, що б╕ля древнього Галича на ╤вано-Франк╕вщин╕, де народився 8 жовтня 1949 року.

2 серпня 1968 року розпочалася творча д╕яльн╕сть Володимира П╕руса в прекрасному, самобутньому та неповторному колектив╕ Гуцульського ансамблю п╕сн╕ ╕ танцю, де пройшли його житт╓в╕ та творч╕ ун╕верситети, де в╕дбулося становлення сп╕вака. П╕сня перемогла незаперечно та безповоротно. Природн╕ дан╕, талант ╕ працьовит╕сть та, безумовно, велика допомога кер╕вник╕в колективу народного артиста Укра╖ни Гринишина М. П., заслужених артист╕в Укра╖ни Дерев'янка Б. П., Легкого ╤. Д., як╕ зробили надзвичайно багато для його творчого росту, дали змогу Володимиру за короткий пер╕од стати сол╕стом ансамблю.

Сп╕вак з вдячн╕стю згаду╓ колектив Гуцульського ансамблю п╕сн╕ ╕ танцю, сво╖х наставник╕в ╕ друз╕в, з якими провели безл╕ч гастрольних подорожей на теренах колишнього Союзу та за його межами. Тисяч╕ концерт╕в, зустр╕чей, великий географ╕чний прост╕р, де звучала укра╖нська п╕сня, танець, музика та гуцульський фольклор. Але людина н╕коли не зупиня╓ться на досягнутому, тим б╕льше, що для удосконалення творчост╕ нема╓ меж. П╕сенний жанр багатий ╕ в ньому не т╕льки народне п╕сенне джерело, а й дорогоц╕нний скарб класично╖ вокально╖ музики М. Лисенка, К. Стеценка, Я. Степового, А. Кос-Анатольського та багатьох ╕нших, як╕ творили на невмирущу поез╕ю Т. Шевченка, ╤. Франка, Лес╕ Укра╖нки.

Його творчий шлях – це шлях сп╕вака, який увесь час ур╕зноман╕тню╓ св╕й репертуар, однаково профес╕йно викону╓ як народн╕, так ╕ естрадн╕ п╕сн╕, укра╖нську та заруб╕жну класику. В╕н переконаний, що мистецтво сп╕ву – це пост╕йна наполеглива робота над збагаченням творчо╖ пал╕три, глибоке проникнення у зм╕ст ╕ стиль твору, простота ╕ мудр╕сть виконання та майстерне волод╕ння вокальною техн╕кою.

З 2000 року Володимир П╕рус на педагог╕чн╕й робот╕, продовжу╓ свою творчу концертну д╕яльн╕сть, зосередившись на викладанн╕ вокалу в навчально-науковому ╤нститут╕ мистецтв  ДВНЗ «Прикарпатський нац╕ональний ун╕верситет ╕мен╕ Василя Стефаника», професор кафедри виконавського мистецтва. Вчить ╕ вихову╓ сво╖х студент╕в на кращих зразках укра╖нського мелосу, нац╕онально╖ та св╕тово╖ класики, на тих безц╕нних духовних скарбах, як╕ так необх╕дн╕ для становлення майбутн╕х сп╕вак╕в.

Володимир П╕рус знаний в Укра╖н╕ та за кордоном як талановитий сп╕вак, що здобув авторитет ╕ повагу сво╓ю невтомною працею на нив╕ культури, мистецтва та науки.

Ось неповний перел╕к в╕дгук╕в в╕домих артист╕в ╕ музичних критик╕в про сп╕вака, народного артиста Укра╖ни Володимира П╕руса:

«Володимир П╕рус волод╕╓ при╓мним м'яким баритоном та класичною поставою, котрою яскраво вид╕ля╓ться як типаж карпатського опришка».

                     В. Старицький, «В╕льна Укра╖на», Льв╕в, 1978.

«Володимир П╕рус ма╓ на дв╕ октави баритон басового забарвлення, особливо ф╕лософський в п╕сн╕, приверта╓ стриманою ╕ одночасно схвильованою манерою ╖╖ подач╕».

      А. Мокренко, народний артист Укра╖ни, « Роб╕тнича газета», 1983.

«Прекрасний баритон ╕з сильним та при╓мним голосом, вир╕вняним у вс╕х рег╕страх, заслужений оперовий сп╕вак Володимир П╕рус в╕дтворив найсутт╓в╕ш╕ нюанси сво╖х п╕сень, нав'язуючи з публ╕кою т╕сний емоц╕йний зв'язок».

                     ╤. Лесик, «Свобода», Лос-Анджелес, США, 1994.

«Заслужений артист Укра╖ни Володимир П╕рус блискуче продемонстрував широкий д╕апазон сво╖х вокальних даних. Кришталево-чистим ╕ могутн╕м г╕рським в╕длунням звучить його голос»

                     Л. Новгородська, «Укра╖нськ╕ В╕ст╕», Детройт, США, 1995.

«Бог обдарував Володимира П╕руса таким гарним ╕ сильним голосом, що в╕н м╕г би сп╕вати на оперних сценах ╢вропи, якби народився у т╕й же ╢вроп╕ ╕ присвятив сво╓ життя мистецтву, а не турботам про хл╕б щоденний для себе та сво╓╖ родини»

                      Н. Стефурак,  «Галичина», 2004.